Nyhetsbrev oktober – Padel, öppet hus och läger

oktober 24, 2018
img_3830-e1540458271208.jpg

Hej alla TTK:are,

Efter den varma sommaren hoppas jag att du nu har fått upp ångan och kör dina aktiviteter i hallen för fullt. Du får det här relativt långa mailet då jag vill berätta om en spännande nyhet samt informera om lite av det som är på gång i klubben.

TTK introducerar padeltennis – fem racketsporter i samma anläggning!
Styrelsen i TTK har nyligen beslutat att satsa på padeltennis och breddar därigenom utbudet av racketsporter i Tyresö Sportcenter. Planer på att bygga banor för padel har funnits inom TTK i många år, men av olika anledningar har dessa inte gått att förverkliga förrän nu.

Om alla planer går i lås introduceras padel i Tyresö Sportcenter i början av 2019, vilket innebär att många års väntan för de som vill spela denna roliga racketsport i Tyresö snart är över. Padelhallen kommer att byggas i den befintliga badmintonhallen och kommer tyvärr att ta ett antal badmintonbanor i anspråk (banorna 7–10). Det kommer dock fortfarande att finnas goda förutsättningar för att spela badminton i Tyresö Sportcenter.

Senare i höst kommer vi att presentera fler detaljer om TTK:s padel-satsning. Följ oss på våra sociala medier för ytterligare information. Är du redan nu intresserad av att boka ett padel-kontrakt kontaktar du Stefan Midenstrand. Avseende kontrakten för padel kommer TTK att följa principen om först till kvarn.

Höstlovsläger
Höstlovet närmar sig och TTK kommer då i vanlig ordning att arrangera höstlovsläger för såväl barn (TTK:s Sportscamp på dagarna) som vuxna (kvällar). Inbjudningar till dessa läger har skickats ut tidigare. Har du inte sett inbjudan kan du läsa den här eller anmäla dig direkt till David Westman.

TTK kommer även att anordna ett läger under perioden 17–20 december. Det lägret är för vuxna och mer information kommer att finnas tillgänglig senare i höst.

Pizzakväll med minitennis
Den 8 december är det dags för pizza och minitennis i Tyresö Sportcenter. Aktiviteten är för barn i åldrarna 7–10 år och den arrangeras av TTK. Mer om detta kommer senare i höst.

Medlemsundersökningar
Under november-december kommer vi att bjuda in våra medlemmar till att delta i olika undersökningar. Formulären kommer att vara riktade till specifika grupper. Viss typ av frågor till våra juniorer, andra frågor till våra vuxna medlemmar etc. Vårt syfte med undersökningarna är att försöka skaffa oss en bild av hur klubben sköter sina åtaganden; vad vi gör bra, vad som kan förbättras och vad vi inte erbjuder överhuvudtaget. Blir du tillfrågad hoppas vi att du har möjlighet att delta.

Öppet hus
Tyresö Sportcenter återupptar traditionen med öppet hus. Tanken är att hallen bland annat skall visa upp och inbjuda till att testa de flesta av våra sporter. Det ”öppna huset” är för alla intresserade och är planerat till den 5 januari 2019 (trettondagsafton) klockan 9–15. Sprid budskapet och kom till hallen med familj och vänner!

Vill ditt barn börja tävla i tennis?
Har ditt barn inte tävlat tidigare, men är intresserad av att prova på? Läs gärna våra tips om att börja tävla. Du kan dessutom alltid prata med tennistränaren eller sportchefen om du har frågor som du inte får svar på här.

Tjejkvällar, Mixed dubbel och …
Som du kanske har sett – eller kanske har varit med på – har TTK under hösten erbjudit några olika slags aktiviteter. Det har handlat om både Tjejkvällar med mingel och Mixed dubbel med middag. Jag vet att dessa aktiviteter har varit uppskattade (jag var själv med på mixed dubbeln) och vår ambition är naturligtvis att, trots svårigheten att hitta tillgängliga och passande bantider, kunna fortsätta erbjuda ad hoc-aktiviteter som dessa.

Av just den anledningen (brist på tennisbanor) funderar vi nu över om det skulle vara intressant med en ”Minitennis-tävling” eller ett ”Mattcurling-evenemang” någonstans i november. Så, tveka inte att kontakta Kerstin Mattsson om du har tips på spännande upplägg du tycker att TTK skall försöka erbjuda.

Föräldrautbildning
I september anordnade vi tillsammans med Stockholmsidrotten en utbildning för föräldrarna till TTK:s tennisjuniorer. Tyvärr var deltagarantalet relativt lågt, men de föräldrar som kom bidrog med såväl engagemang som goda idéer. Vår förhoppning är att framöver kunna erbjuda denna typ av utbildning för tennisföräldrar en gång per termin.

Lediga tenniskontrakt
Jag vill passa på att meddela att det nu finns en del tenniskontrakt tillgängliga för bokning. De aktuella tiderna är följande:

  • Fredagar klockan 07-09, 11-15 och 19-20
  • Lördagar klockan 14-18
  • Söndagar klockan 12-17 och 19-22

Om du är intresserad, eller vill veta mer, kontakta Evelina Fahlberg.

Avslutningsvis, vill du hålla dig uppdaterad om vad som är på gång i klubben och hallen, följ/gilla oss gärna på Facebook och Instagram.

Har du frågor, tankar eller idéer om vad som kan förbättras i klubben, eller vill du engagera dig i någon av klubbens kommittéer, maila eller hugg tag i mig i hallen.

Vi ses,

Mats A. von Vogelsang
Ordförande i TTK

Genom att fortsätta använda denna webbplats godkänner du användandet av cookies. mer information

Dina cookie-inställningar för denna webbplats är satt till ”tillåt cookies” för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för cookies eller om du klickar ”Godkänn” nedan så samtycker du till detta.

Stäng